9. 3. 06 Jussi Jokinen se zkrátka nemýlí  R. Štolpa

Edmonton – Dallas 3:4 sn (0:1, 1:2, 2:0, 0:0, 0:1)

Jussi Jokinen skóruje z trestného střílení, Conklin nemá šanci
(Autor – AP Photo, CP/John Ulan)

V Edmontonu byl k vidění rychlý a fyzický hokej. Přestože dokázali domácí dvakrát náskok Dallasu srovnat, na penaltového mága Jussiho Jokinena opět nestačili.

Boucher dává gól do šatny

První šanci zápasu měl už na začátku 2. minuty po střele Horcoffa Ryan Smyth, ale Turco mu příležitost holí zmařil. V další šanci domácích se opět předvedl Turco. Aleš Hemský při akci dvou proti jednomu dobře hledal Horcoffa, ale Turco před ním uklidil puk do bezpečí.

První přesilovku v zápase si zahrál Dallas ve 14. minutě po vyloučení Steva Staiose. Nedokázal si v ní však vytvořit žádnou větší příležitost, Edmonton se v pohodě ubránil.

V 17. minutě Turco až příliš divoce vyjel proti Mike Pecovi, ten však od zadního mantinelu nepřihrál přesně, branka Dallasu byla v té chvíli úplně prázdná. Následný pobyt v útočném pásmu nedokázali domácí přetavit v šanci.

To na druhé straně si hosté počínali o poznání efektivněji. Puk do pásma zavezl Zubov, okolo levého mantinelu jej potáhl Arnott a z nulového úhlu poslal touš na Conklina. Vyražený puk ztlumil rukavicí Philippe Boucher a přes clonící Smitha a Smytha poslal kotouč do sítě – 0:1. Pro Bouchera to byl již devátý gól z 21 zápasů na soupeřových kluzištích.

Tarnström srovnává, Finové vrací Stars vedení

Edmonton srovnal na začátku 7. minuty druhé třetiny. Gólová akce začala u Aleše Hemského, ten předal puk Horcoffovi, který po elegantní stahovačce ještě přisunul puk na Dicka Tarnströma, pro něhož nebyl problém skórovat. Turco totiž předpokládal z Horcoffovy hole střelu a tak si proti němu povyjel. Možná až příliš.

V 11. minutě vybojoval puk v útočném pásmu Niko Kapanen, vyměnil si jej s Hagmanem, aby našel najíždějícího Miettinena, ten ještě před kruhy vystřelil natolik přesně, že Conklin lovil puk ze své sítě podruhé.

Na konci stejné minuty, ve které Miettinen vstřelil gól, fauloval Antti Tarnströma vysokou holí. V přesilovce uchránil Dallas od vyrovnání obětavým zákrokem holí Brenden Morrow, Ryan Smyth by po perfektní kombinaci zasouval puk do prázdné branky.

Ve 14. minutě byl vyloučen Fernando Pisani. V následné přesilovce vymyslel kolmici na Jokinena Zubov. Domácí při úniku Jokinena faulovali a rozhodčí nařídil trestné střílení. V těch se Jussi Jokinen zpravidla nemýlí a svou typickou kličkou do forehandu zvýšil na 1:3.

Edmonton mocně finišuje

Do třetí třetiny nastoupil domácí tým, tak jak se za nepříznivého stavu sluší a patří, tedy aktivně.

V první vážnější šanci se sice ocitl Niklas Hagman a z opakované střely trefil horní tyč, po něm ovšem následovaly téměř výhradně gólové příležitosti Oilers.

Ve 4. minutě neodstavil od puku Hemského za vlastní brankou Škoula, a tak český útočník našel u modré čáry Chrise Prongera. Jeho tvrdou střelu Turco vyrazil a Ryan Smyth byl u odraženého kotouče první – 2:3.

Gólový úspěch dodal domácím ještě výraznější gólový apetit a tak pouze minutu po gólu jen těsně minul levou Turcovu tyč Raffi Torres. Za další minutu nechali zadáci Stars v mezikruží osamoceného Todda Harveyho, jeho střela z otočky opět těsně minula branku.

Dvě varování Dallasu nestačily, tudíž domácí nelenili a srovnali skóre. V 11. minutě vyhráli buly a po střele Ryana Smytha úspěšně dorážel centr Shawn Horcoff – 3:3.

Ve 14. minutě obral Stu Barnes domácí o puk a společně s Ottem uháněli proti jedinému Tarnströmovi k brance Oilers. Domácí bek však bravurním zákrokem holí Barnese o puk připravil.

Na druhé straně trefil při podobné situaci Horcoff boční síť a když se od pravého mantinelu neprosadil ani Radek Dvořák, skončilo utkání dvou velkých rivalů v normální hrací době nerozhodně 3:3.

Morrow mohl rozhodnout

Přestože ani v prodloužení nebyla o zajímavé situace nouze, největší šance přišla až v jeho závěru. Jason Arnott našel na útočné modré Brendena Morrowa, samostatné nájezdy ale nejsou jeho silnou disciplínou. I díky horšímu ledu se mu puk z hole svezl a náhradní střela jiřž neměla potřebnou razanci ani přesnost. Ty Conklin si s ní bez problémů poradil.

Devět z devíti

Penalty

Domácí pro penaltový rozstřel nachystali Dallasu překvapení, vyměnili gólmana. Michael Morrison nahradil Ty Conklina.

První se proti němu rozjel Zubov a bez problémů forehandovou kličkou skóroval. Na druhou penaltu byl nominován Aleš Hemský, jenž celý zápas dělal svým pohybem zadákům Stars snad největší problémy, ovšem neproměnil. Turco jeho střelu lehce tečoval nad horní tyčku.

Jako druhý hráč Stars jel již tradičně Jussi Jokinen a světe div se, proměnil! Zvolil tu samou forehandovou kličku jako při trestném střílení v zápase a Morrison opět pouze přihlížel. Přijde mi to až nemožné. Jokinenova klička do forehandu musí být provařená po celé lize, on ji přesto z úspěchem používá.

Ryan Smyth měl nelehký úkol, musel dát, jinak byl s Edmontonem konec. Zvolil střelu mezi betony, která ale nebyla dostatečně přesná a Turcovi mezi nimi uvízla. Dallas vyhrál deváté nájezdy z devíti a jako jediný tým v lize zůstává v téhle nové disciplíně neporažen.

• brenden Morrow – 23:26 min, +1, (0+0)
  • Martin Škoula – 19:11 min, -2, (0+0)