Presilovky Detroitu rozhodli, Stars prehrali prvý zápas

Detroit – Dallas 4:1 (2:0, 2:1, 0:0)

Stav série 1:0

Chris Osgood a jeho tým slaví první vítězství v sérii
(Autor – Getty Images/Gregory Shamus)

Po dlhých ôsmich rokoch sa priaznivci Dallasu Stars môžu opäť tešiť na finále západnej konferencie, a aby to nebolo jednoduché, hneď s detroitskými Červenými krídlami. Prvý zápas v Joe Louis Aréne však Stars odflákli a výsledok 4:1 to len potvrdzuje.

Franzen v presilovke dáva víťazný gól

1. Tretina

Hneď v úvode treba spomenúť pár mien v zostave, Niskanena nahradil Mark Fistric a prvý zápas v tohtoročnom playoff si zahral aj Winchester. Stu Barnes Dallasu chýba čím ďalej tým viac, s Modanom v tretej formácii si zahrali Miettinen a Hagman a to nebolo to pravé orechové.

Prvých pár minút odohrali Stars dobre, dobre korčuľovali, hrali s rozvahou a keď im Detroit ponúkol presilovku, vyzeralo to, že zápas sa uberá správnym smerom. No nielen že túto presilovú hru Dallas nevyužil, ale na trestnú lavicu si šiel sadnúť Mattias Norstrom za hákovanie a o pár sekúnd na to ho nasledoval Mark Fistric.

Samozrejme, presilovka 5 na 3 je vodou na mlyn domácemu Detroitu, ktorému netrvalo dlho a presilovku v piatej minúte využil. Mike Babcock pripravil hráčov na Martyho Turca dobre, vedel totiž, že takého gólmana prekonajú, len ak mu budú hráči cloniť a dorážať puky z blízkej vzdialenosti, a hráči trénera poslúchli. Prvý gól bol toho príkladom, Lidstrom vystrelil z modrej, trafil tyč, a nakoniec puk dorazil za bránkovú čiaru Rafalski, skvelú prácu odviedol pred Turcom Holmstrom, cez ktorého Marty nevidel takmer nič, 1:0.

„Presilovka 5 na 3 hneď v úvode zápasu je veľká príležitosť a my sme to samozrejme chceli využiť.“
obranca Red Wings Brian Rafalski

Od tejto chvíle boli Stars na kolenách a Detroit si pokojne hral svoju pozičnú hru, z ktorej vyťažili presilovú hru a v 16. minúte z nej aj dali gól, ktorý sa neskôr ukázal ako víťazný. Detroit bol všade o krok vpred a keďže centri Stars nedokázali vyhrávať buly, hra vyzerala v podaní Dallasu asi takto: prehrať buly, snaha získať puk, v tomto prípade mali Stars čo robiť, súper bol však jednoznačne rýchlejší, nakoniec keď sa Dallasu podarilo získať puk, nahodili ho do útočného pásma a opäť sa snažili byť pri mantineli rýchlejšie ako súper, netreba dodávať, že málokedy sa to podarilo. Samozrejme v zápase bolo viac svetlejších momentov, no nasadenie sa ani zďaleka nedá porovnať s tým, čo Stars predvádzali v prvom a druhom kole.

V 16. minúte teda Detroit využil presilovú hru, vďaka Petersenovi, ktorý si ani nemusel odsedieť celé dve minúty za držanie. Niklas Kronwall vystrelil a Franzen perfektne tečoval puk pred Turcom, ktorý ako v prvom prípade, nemal najlepší výhľad, 2:0.

„Je ťažké dostať hráčov ako Holmstrom a Franzen spred brány, keď si raz nájdu spôsob, ako sa tam dostať.“
obranca Stars Stephane Robidas

Detroit hrozivo prestrieľal súpera 12-4, taktiež využil 2 presilovky z 3, Dallas ani jednu z dvoch ponúknutých.

Prvá tretina teda nevyšla, Stars boli všade o krok pozadu a často sa prehrešili proti pravidlám. Toto rozhodne nie je recept ako zvíťaziť nad Detroitom, tobôž nie na ich domácom ľade.

Morrow dáva jediný gól Stars

2. Tretina

Druhá tretina pokračovala presne tam, kde prvá skončila, či už to bolo od únavy, alebo psychického vyćerpania, Stars sa nedokázali hrať s takým nasadením a v takom tempe, ako predtým.

„Akýkoľvek bol dôvod, nehrali sme ani zďaleka tak, ako to dokážeme. Všetku česť Detroitu, urobili to, čo bolo treba. My sa budeme musieť zlepšiť.“
tréner Stars Dave Tippett
„Myslím, že vždy keď vyhráte veľkú sériu ako oni, a keď odohráte toľko predĺžení ako oni, niekedy je ťažké začať odznova. A myslím, že my sme to využili hneď od začátku.“
tréner Red Wings Mike Babcock

Stars boli v druhej tretine oveľa disciplinovanejší, na trestnú si šiel sadnúť len Mike Ribeiro, no aj to Detroitu stačilo. V 7. minúte Steve Ott vyhral buly, no k puku sa dostal Holmstrom, a Detroit znovu tlačil Stars v ich vlastnom pásme. Holmstrom sa však dostal pred Turca a následne tečoval strelu Lidstroma, 3:0.

„Tretí gól bol presne ten prípad, v ktorom nás uisťovali, že ak bude stáť hráč v bránkovisku, gól platiť nebude. Ako je zrejmé, nestalo sa tak. Takže keď oni sú v bránkovisku, predpokladá sa, že gólman odvedie svoju prácu. Tretí gól nebol ten prípad. Marty bude musieť byť viac agresívnejší, my budeme musieť byť viac agresívnejší k hráčom pred našou vlastnou bránou, ak to rozhodcovia nebudú pískať, pretože podľa mňa sa to pískať má.“

Aby toho ešte nebolo dosť, Detroit dal v 16. minúte svoj štvrtý gól, Samuelsson prihral Filppulovi do útočného pásma, ten následne prešiel cez dvoch obrancov a z brejku prekonal Martyho Turca, 4:0.

„Nebojovali sme dostatočne a oni vyhrávali súboje jeden na jedného, musíme byť disciplinovanejší a hrať jednoducho lepšie.“
útočník Stars Mike Ribeiro

Minútu pred koncom už len Brenden Morrow kozmeticky upravil skóre spôsobom jemu obvyklým, natlačil sa pred Osgooda a tečoval strelu Steva Otta, 4:1.

„Ozzie bránil skvele, v prvej tretine síce nemal veľa práce, no v druhej nás rozhodne podržal, keď bolo treba, to je to, čo robil posledné zápasy a očakávame, že to tak bude aj naďalej.“

Marty Turco tak nevyhral vo svojej kariére ani jeden zápas v Detroite, jeho rekord je 0-8-2.

„Tá prehra viac súvisí s hráčmi pred ním, než so samotným Martym.“

Detroit prestrieľal Dallas 13-11.

Bezgólových dvadsať minút

3. Tretina

Tretia tretina sa už len dohrávala, bolo jasné, že Stars na to v prvom zápase nemali. Detroit bol vo všetkom lepší, v presilovkách, oslabeniach, v buly, v držaní puku, v korčuľovaní, v premieňaní šancí, v bránení atď.

Ak chcú Stars skutočne hrať o Stanley Cup, budú musieť robiť v druhom zápase všetko opačne, ako v tom prvom. Ako sa hovorí, v playoff je vždy ten nasledujúci zápas najdôležitejší a pre dallas to platí dvojnásobne. Druhý zápas bude pre Dallas „Do or Die“, pretože vo svojej histórii Stars ani raz neotočili sériu, v ktorej prehrávali 0:2 na zápasy.

„Nezaujíma ma ako Detroit hral, ale ako sme hrali my. To bol zápas, v ktorom sme nehrali ani zďaleka tak dobre ako v predchádzajúcich sériach. My musíme korčuľovať, než začneme hovoriť o taktike alebo o hocičom inom, prvou vecou je, aby sme korčuľovali „

Ak sa hráči poučia z prvého zápasu a budú hrať na sto percent, a vyhrajú druhý zápas, bude sa séria uberať správnym smerom, ak sa však z prvého zápasu hráči nepoučia, táto séria bude mať veľmi krátky priebeh.